Wyraź swoje wnętrze w origami

Każde wnętrze można zaaranżować na setki różnych sposobów. W zależności od gustu, potrzeb czy panującej mody, powstają przestrzenie mniej lub bardziej wyraziste. W poszukiwaniu nowych trendów warto spojrzeć w stronę Japonii i czerpać z równowagi i elegancji, która płynie ze sztuki origami. Ten nurt w designie zyskuje coraz większe grono fanów.

Początki origami sięgają 700 roku. To sztuka zapoczątkowana w Chinach, ale pielęgnowana w Japonii, przez co dzisiaj jest uznawana za tradycyjny element japońskiej kultury. Polega na umiejętnym składaniu kwadratowej kartki papieru w taki sposób, aby tworzyć przestrzenne figury i wzory. Jednak origami nie musi się zamykać w obrębie kartki. W ostatnich latach coraz częściej wychodzi na salony – w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Współcześni designerzy coraz chętniej sięgają po geometryczne inspiracje. Swoje projekty wzorują na wielokrotnie złożonej kartce, tworząc wyboiste płaszczyzny i powierzchnie imitujące sztukę origami. Możemy podziwiać fotele, sofy czy komody zaprojektowane w oparciu o ten trend. Nie brakuje także przedmiotów użytkowych, po których spodziewamy się raczej funkcjonalności aniżeli wyjątkowej formy, jak sztućce czy łazienkowa armatura.

Jednak prawdziwym polem do popisu są bibeloty i elementy dekoracyjne, takie jak ramy obrazów, klosze czy wazony. Niezależnie od tego, z czego są wykonane, możliwe jest zaprojektowanie ich w taki sposób, żeby przypominały złożony papier – harmonijki, załamania i ostre krawędzie tworzą sztukę, budują nastrój, a w przypadku lamp – odbijają i rozpraszają światło w oryginalny sposób. Jeśli dołączyć do tego kolory typowe dla japońskiego designu, czyli czerń, biel, burgund oraz ich zgaszone odcienie, to stworzymy wnętrze wyjątkowe, estetyczne i emanujące spokojem Dalekiego Wschodu.

+48 12 430 16 13

Katarzyna Żołnierczyk +48 510 132 380

Edyta Kaleta +48 797 595 508